Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού εορτάζεται κάθε χρόνο στις 20 Νοεμβρίου, με αφορμή την επέτειο υιοθέτησης από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1989, της Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού.
Με αφορμή την ημέρα αυτή και στα πλαίσια του Προγράμματος της Διεθνούς αμνηστίας με τίτλο Εγώ και εσύ μαζί οι μαθητές της Στ΄ τάξης αφού συζήτησαν για το αγαθό της παιδείας και την επιτακτική ανάγκη όλα τα παιδιά μαζί και τα προσφυγόπουλα θα πρέπει να απολαμβάνουν αυτό το αγαθό ετοίμασαν μια επιστολή προς την Υπουργό Παιδείας , όπου τονίζουν αυτή την αναγκαιότητα.

Επίσης οι μαθητές της Β΄ τάξης αφού παρακολούθησαν σχετικά με το θέμα βίντεο και συζήτησαν εκφράστηκα εικαστικά και δημιούργησαν υπέροχα έργα που έχουν θέμα την πρόσβαση όλων των παιδιών στα σχολεία χωρίς διακρίσεις.